2008

 

9 November 2008:  Far South East Kennel Club   Judge:  Mrs D Fenton

Best of Breed:  Sibaska Star Shines On

Runner Up to Best Exhibit in Group

   + Best Junior in Group: Sibaska Star Shines On

This win gave Bindi the final CC points for her Championship title

Dog CC: Mikulov Flaming Arrow

 

 

8 November:  Far South East Kennel Club   Judge:  Mr T Syme

Best of Breed:  Tutumaiao Skys The Limit

Best Minor Puppy in Show:  Tutumaiao Skys The Limit

Dog CC:   Sibaska Guns In The Sky  CGC  ET

 

7 November:  ACT Companion Dog Club Inc

Community Companion Dog 

2nd Place  + PASS:  Ch Mikulov Love Struck Romeo  CGC  ET

This pass gave Romeo the final qualification for his C C D obedience title

 

 

4 November:  National Capital KC     Judge:  Mrs D Tyssen  (NZ)

1st Place 3  -  6 months Sweepstakes: Tutumaiao Skys The Limit

 

 

2 November:  Goulburn DT and KC Inc:  Judge:  Miss C Stuart

Best of Breed:  Mikulov Flaming Arrow

 

1 November:  National Capital KC     Judge:  Mr R Scoggins  (USA)

Best Baby Puppy in SHOW:  Tutumaiao Skys The Limit

1st Place 3  -  6 months Sweepstakes: Tutumaiao Skys The Limit

 

 

25 October:    Junee Show Society   Judge:  Mrs L Ryan

BOB + Best Open in Group:    Sibaska Guns In The Sky  CGC  ET

 

18 October:    The Rock P&A Society   Judge:  Ms J Aspinall  (VIC)

Dog CC / Runner Up to Best of Breed / Best Puppy in Group

  Mikulov Flaming Arrow

 

 

20 September:  Ardlethan Show Society   Judge:  Mr W Weston

Best of Breed:  Sibaska Star Shines On

Best Puppy in Show:   Mikulov Flaming Arrow

Best Baby Puppy in Group:  Tutumaiao Skys The Limit

1st Place 6 - 12 months Sweepstakes:  Mikulov Flaming Arrow

3rd Place  3  -  6 months Sweepstakes: Tutumaiao Skys The Limit

 

 

14 September:  SA Poultry & KC Inc  Judge:  Mr E Moore  (SA)

Best of Breed:   Mikulov Flaming Arrow

Runner Up to Best Exhibit in Group

   +Best Puppy in Group:   Mikulov Flaming Arrow

Best Junior in Group   Sibaska Star Shines On

 

 

6 September   Adelaide Royal Show   Judge:  Mr Sean Delmar  (Ireland)

Best Puppy in Breed:   Mikulov Flaming Arrow

1st Place Puppy Bitch Class  Sibaska Star Shines On

 

 

30 August  Belconnen Dog Obedience Club

Community Companion Dog  PASS:  Ch Mikulov Love Struck Romeo  CGC  ET

 

29 August    Penrith District AH&I Society   Judge:  Mrs C Nunn  (NSW)

Dog CC / Best Junior in Group:   Mikulov Flaming Arrow

BCC   Salazar Sleepless Seattle  (owned by Karen Bryant)

 

 

20 August    Peak Hill PA&H Association   Judge:  Mrs C Mulcahy  (NSW)

Dog CC / Best Puppy in Group:   Mikulov Flaming Arrow

 

 

17 August   Condobolin & Dist KC   Judge:  Mr K Iggledon   (QLD)

Best of Breed:   Mikulov Flaming Arrow

BCC / R U to BOB:    Sibaska Star Shines On

Best Junior in SHOW:   Sibaska Star Shines On

1st Place  3  -  6 months Sweepstakes: Tutumaiao Skys The Limit

 

 

16 August  Bedgerabong AP&H Society   Judge:  Mr G Maudlen  (SA)

Best Puppy in Group:   Mikulov Flaming Arrow

Best Junior in Group:   Sibaska Star Shines On

1st Place  6 - 12 months Sweepstakes:    Sibaska Star Shines On

 

 

12 August   Tullamore KC  Judge: Mrs M McKenzie  (QLD)

Best Puppy in Group:   Mikulov Flaming Arrow

Best Baby Puppy in SHOW:  Tutumaiao Skys The Limit

 

10 August   Tullamore KC  Judge:  Mrs J Smith  (NSW)

Best Exhibit in Group / Best Puppy in Group:   Mikulov Flaming Arrow

 

 

9 August  Nowra Dist KC   Judge:  Mrs M Markotany  (NSW)

Best Puppy in Group:   Mikulov Flaming Arrow

Best Junior in Group:   Sibaska Star Shines On

Consolation to R/U B I S:   Sibaska Star Shines On

1st Place  6 - 12 months Sweepstakes:    Sibaska Star Shines On

 

 

4 August  Dubbo & Dist KC         Judge:  Mrs L Stevens  (ACT)

BCC:    Sibaska Star Shines On

1st Place  6 - 12 months Sweepstakes:    Sibaska Star Shines On

 

 

2 August  Dubbo & Dist KC         Judge:  Mr W Weston  (ACT)

BOB    Sibaska Guns In The Sky  CGC  ET

Best Puppy in SHOW:    Sibaska Star Shines On

Best Minor Puppy in Group:   Mikulov Flaming Arrow

 

 

13 July    Bungendore & Palerang District KC    Judges:  Mr B Riddell / Mrs I Glynn

BOB   Salazar Sleepless Seattle  (owned by Karen Bryant)

Best Puppy in SHOW:    Sibaska Star Shines On

Best Minor Puppy in Group:   Mikulov Flaming Arrow

 

 

12 July    Bungendore & Palerang District KC    Judges:  Mrs E Gunter / Mr R Cleland

BOB   Sibaska Star Shines On

Best Puppy in SHOW:    Sibaska Star Shines On

 

 

15 June   Yass District K & OC  Judge:  Mr I Rasmussen  (QLD)

Best Minor Puppy in Group:   Mikulov Flaming Arrow

Best Puppy in Group:   Sibaska Star Shines On

 

 

16 May   Temora & District KC  Judge:  Mr A McQuire  (QLD)

BCC  / R U BOB   Sibaska Star Shines On

Best Minor Puppy in SHOW:   Mikulov Flaming Arrow

Best Baby Puppy in Group   Mikulov Etched In Ice

3rd Place  3 - 6 months Sweepstakes:   Mikulov Etched In Ice

 

 

9 May   Cootamundra ABKC    Judge:  Mr W Weston

RU Best of Breed / Best Minor Puppy in Group:   Mikulov Flaming Arrow

BCC:   Sibaska Star Shines On

Best Puppy in Group:   Sibaska Star Shines On

 

 

3 May    Albion Park KC  Judge:  Mrs Barbara Skilton

Best of Breed:   Starscape Curtain Call

BCC  / R U BOB     Salazar Sleepless Seattle  (owned by Karen Bryant)

Best Baby Puppy in SHOW:   Mikulov Flaming Arrow

 

 

13 April Adelong Show Society       Judge:  Mrs Val Morrow

Best of Breed:   Sibaska Star Shines On

Best Baby Puppy in SHOW:   Mikulov Flaming Arrow

Best Minor Puppy in Group:   Sibaska Star Shines On

 

 

6 April   Dogs NSW Western Region       Judge:  Mr Bill Ranie

Best of Breed:   Sibaska Star Shines On

Best Baby Puppy in Group:   Mikulov Flaming Arrow

Best Minor Puppy in SHOW:   Sibaska Star Shines On

 

 

5 April   Dogs NSW Western Region       Judge:  Mrs Linda Stevens

Best Baby Puppy in Group:   Mikulov Flaming Arrow

Best Minor Puppy in Group:   Sibaska Star Shines On

 

24 March    ACTCA Inc Amenities Ch Show  Judge:  Mrs Julie Gotch

BOB     Salazar Sleepless Seattle  (owned by Karen Bryant)

Best Baby Puppy in Show:   Mikulov Flaming Arrow

 

21 March    ACT Junior Kennel Club  Judge:  Mr Max Martin

BCC  / R U BOB     Salazar Sleepless Seattle  (owned by Karen Bryant)

Best Baby Puppy in Group:   Mikulov Flaming Arrow

 

 

15 March  Braidwood Show Society  Judge:  Mrs B Stepkovitch

BOB     Mikulov Waylaid Wolf  ET 

This win gave him the final CC points for his Championship title

BCC / Best Intermediate in Group:  Tarshona Spelbound Magic

 

1 March   Milton Show Society   Judge: Mrs Rhonda Ralphs - NSW

BOB     Salazar Sleepless Seattle  (owned by Karen Bryant)

Best Baby Puppy in Group:   Sibaska Star Shines On

2nd Place  3 - 6 months Sweepstakes:   Sibaska Star Shines On

 

 

24 February   Jerilderie Summer Fair   Judge:  Mrs M Markotany  -  NSW

BOB / Runner Up to Best Exhibit in Group:  Tarshona Spelbound Magic

                          owned by Kim and Tony Walker

Best Baby Puppy in SHOW:   Sibaska Star Shines On

1st Place  3 - 6 months Sweepstakes:   Sibaska Star Shines On

 

 

2007

 

1 January 2008  Keeshond Club of South Australia All Breeds Championship Show

Judge:  Mrs E Maitland

Best Puppy in SHOW:   Mikulov Hell Raiser

Best Baby Puppy in Group:   Sibaska Star Shines On

 

 

31 December 2007  Keeshond Club of South Australia All Breeds Championship Show

Judge:  Mr B Thompson

Runner Up to Best of Breed:  Mikulov Hell Raiser

Best Puppy in Group:   Mikulov Hell Raiser

Best Baby Puppy in Group:   Sibaska Star Shines On

 

 

4 November 2007   Goulburn & District K & OT Club  Judge:  Mr A McQuire

BOB / Runner Up to Best Exhibit in Group:   Ch Mikulov Fully Loaded

 

 

6 October   Culcairn A P H & I Society  Judge:  Dr G Cowie

BOB / Runner Up to Best Exhibit in Group:   Tarshona High Voltage

DCC / RU BOB:    Mikulov Hell Raiser

Best Minor Puppy in SHOW: Mikulov Hell Raiser

BOB (Irish Setter):   Arigh O Maoilriain 

 

 

5 October   Wagga Wagga Show Society   Judge:  Mrs H Pedersen

DCC:    Mikulov Hell Raiser

BOB /  Best Australian Bred in Group:   Arigh O Maoilriain 

 

 

8 September    Forbes PA&H Assoc   J  udge:  Mr D Hyde

Best Baby Puppy in SHOW: Mikulov Hell Raiser

BOB (Irish Setter):   Arigh O Maoilriain 

 

 

5 September  West Wyalong Show Society    Judge: Val Morrow

BOB:   Mikulov Waylaid Wolf  ET

BCC / RU BOB:   Tarshona High Voltage

Best Baby Puppy in Group: Mikulov Hell Raiser

BOB (Irish Setter):   Arigh O Maoilriain 

Best Puppy in SHOW: Arigh O Maoilriain 

 

2 September:  Finley Show Society     Judge: Mrs B Skilton

BOB:   Tarshona High Voltage

DCC / RU BOB / Best Australian Bred in Group:  Mikulov Waylaid Wolf  ET

BOB (Irish Setter):   Arigh O Maoilriain 

 

14 August   Tullamore KC   Judge:  J Seary

BEST IN GROUP:    Tarshona Black Magic

DCC / RU BOB   Mikulov Waylaid Wolf  ET

BOB (Irish Setter):   Arigh O Maoilriain 

 

16 June    Yass District K&T Club   Judge:  Ms L Norman

Best Baby Puppy in Group: Mikulov Hell Raiser

3rd Place:  3 - 6 months Sweepstakes:  Mikulov Hell Raiser

 

 

9 June:  ACTCA   Judge:  Mrs V Morrow

BOB + Best Limit in Show:   Tarshona Black Magic

DCC / RU BOB   Mikulov Waylaid Wolf  ET

 

3 June    Junee KC  Judge:  Ms K Lewis  (SA)

BOB / Best Intermediate in Group:   Starscape Curtain Call

BOB (Irish Setter):   Arigh O Maoilriain 

 

 

2 June    Junee KC  Judge:  Mr L Heilmann  (SA)

BOB:   Mikulov Waylaid Wolf  ET

BCC / RU BOB / Best Intermediate in Group:   Tarshona High Voltage

 

 

7  April   ACTCA Inc  Judge:  Mrs M Patton  (NSW)

BOB:    Tarshona High Voltage

DCC + Best Limit in Group:    Starscape Curtain Call

Ist Place  -  ACTCA Guineas Heat:  Starscape Curtain Call

    and

Best Minor Puppy in Show:   Arigh O Maoilriain 

Irish Setter Association of NSW

Judge:  Mrs Pluis Davern ("Sundowners" Kennels,  USA)

 

 

6 April    ACTCA Inc  Judge:  Mrs N Abela  (NSW)

BOB + Best Intermediate in Group:   Tarshona Black Magic

Best Neuter in Group:   Ch Sibaska Snow Prince  ET

BOB (Irish Setter):   Arigh O Maoilriain 

 

 

24 March   Tumbarumba AP&H Society  Judge:  Mrs C Stuart  (NSW)
BOB + Runner Up to Best in Group: Starscape Curtain Call

BCC:  Sibertac Heat Seeker  ET

  This win gave Porsha the final CC points for her CH title

 

 

25 February    Jerilderie Summer Fair  Judge:  Mrs J Weston

BOB + Runner Up to Best in Group:  Ch Mikulov Outback Jack

Best Baby Puppy in Group:  Arigh O Maoilriain   (Irish Setter)

BCC:  Sibertac Heat Seeker  ET

 

 

23 February    Canberra Royal Show

Reserve BCC / Best Aust Bred in Breed:

Ch Starscape Riverdance  ET  (Munro)

Best Junior in Breed:  Starscape Curtain Call

Junior Bitch Class:
1st:  Tarshona Black Magic

2nd:  Tarshona High Voltage

3rd:  Tarshona Spellbound Magic

 

(3rd,  1st,  2nd  pictured at right)

 

10 February 2007   Henty Show Society    Judge:  Mr D Bowe (NSW)

BOB + Best Open in Group:  Salazar Imposition

Best Baby Puppy in Group:  Arigh O Maoilriain   (Irish Setter)

BCC:  Sibertac Heat Seeker  ET

 

 

28 January 2007  Bungendore AP&H Soc  Judge:  Mr M Johnson  (NSW)

DCC:  Salazar Imposition  (15 CC points)

1sr Place  Veterans Sweepstakes:  Ch/ Am Ch Highlanders Duncan McLeod  (Imp USA)  (owned by Lynne Munro)

 

 

13 January 2007  Albion Park AH&I Assn  Judge:  Mr B Venables  (NSW)

DCC:  Salazar Imposition  (15 CC points)

BOB / Runner Up to Best in Group / Best Junior in Group:

     Tarshona High Voltage  (21 CC points)

 

We sure enjoyed taking quite a few of our dogs (as well as dogs belonging to friends) to a whole bunch of dog shows over this time.  My personal highlight was handling Storm to Runner Up to Best in Show at his last ever show  (Henty on 12 February 2005) and the fun we had got better from then!