EARLY  2005  RESULTS

5 February 2005:  Crookwell AP&H   Judge:  Mrs L Stevens

Best of Breed / Open in Group:  Sibaska Starr Struck

BCC / RU to BOB:    Sibaska Lite Up The Stars

Best of Breed - Irish Setter:   Ch Arigh O Maolagain ET

 

 

29 January:  Tarago Show Society    Judge:  B Stepkovitch

Best of Breed / Aust Bred in Group:     Mikulov Merlins Magic

Reserve BCC:  Krisaido Make Believe

Best Junior in Show:  Krisaido Make Believe

Best of Breed - Irish Setter:   Ch Arigh O Maolagain ET

 

 

8 January 2005:  Penrith K&O Club    Judge:  B Stepkovitch / R Ralphs

Junior in Group:     Mikulov Merlins Magic

Reserve DCC:  Sibaska Starr Struck

Reserve BCC:  Krisaido Make Believe

 

2004  RESULTS

 

11 December 2004  -  ACTCA Diamond Jubilee Show  Judge:  Mr John Connell (Tas)

DCC & BOB:  Aust Ch & Am Ch Highlander's Duncan Mac Leod  (Imp USA)

BCC / RU to BOB  -  also  -  Best Junior in Show:  Krisaido Make Believe

Best Novice in Group:  Classickopa Dot Com  (T&J Griffin)

Best Limit In Group:  Mikulov Street Shooter  (Nicky Edwards)

Best Neuter in Group:  Mikulov Going Places  ET

Best of Breed - Irish Setter:   Ch Arigh O Maolagain ET

 

 

5 December  -  ACT Ladies KC   Judge:  Mrs E Warner  (Vic)

BCC / RU to BOB:  Krisaido Make Believe

Best of Breed - Irish Setter:   Ch Arigh O Maolagain ET

 

 

29 November   Fairfield & District ABKC     Judge:  Mrs B Skilton  (NSW)

BOB  &  Runner Up to Best Exhibit in Group:  Am Ch Highlander's Duncan Mac Leod  (Imp USA)

Best Open Exhibit in Show:   Am Ch Highlander's Duncan Mac Leod  (Imp USA)

Reserve DCC:  Mikulov Merlins Magic

 

 

19 November   SHC of NSW Specialty Championship Show      Judge:  Mr S Pizzorno  (Uraguary)

Best Exhibit in Show:  Ch Sibertac Mistress For Xmas (Harris/Parker)

Best Junior in Show:    Krisaido Make Believe

Opposite Junior in Show:     Mikulov Merlins Magic

Best Veteran in Show:   Ch Mikulov Spirit Oth Night   (Ben Morrison)

 

 

6 November   Holbrook P A & H Society     Judge:  Mr M Gunter  (NSW)

DCC:  Mikulov Merlins Magic

Reserve BCC:  Keelinga Spot O Tea

2nd 6-12 months Sweepstakes:  Krisaido Make Believe

Runner Up to Best Exhibit in Group / Best of Breed - Irish Setter:   Ch Arigh O Maolagain ET

 

 

31 October   Goulburn Dog T & K Club   Judge:  Mrs R Nagle  (NSW)

DCC:  Mikulov Street Shooter  (Nicky Edwards)

 

 

24 October   Manly & Dist Kennel Club  Judge:  Dr G Cowie  (ACT)

DCC:  Am Ch Highlander's Duncan Mac Leod  (Imp USA)

BOB  &  Runner Up to Best Exhibit in Group:  Ch Starscape Riverdance  ET  (AI)

 

 

17 October   Forbes Eugowra Kennel Club  Judge:  Mr W O'Hehir  (VIC)

DCC:  Am Ch Highlander's Duncan Mac Leod  (Imp USA)

Res BCC /  RU to BOB:   Sibertac Chase The Ace

 

 

16 October    The Rock Show Society   
Best of Breed / Best Open in Group: Am Ch Highlander's Duncan Mac Leod  (Imp USA)

BCC / RU to BOB:    Sibaska Lite Up The Stars

2nd 6-12 months Sweepstakes  / Best Puppy in Group:  Krisaido Make Believe

Best of Breed - Irish Setter:   Ch Arigh O Maolagain ET

 

 

9 October    Illabo Show Society    Judge:   Mr W Weston  -  ACT
Best of Breed: Am Ch Highlander's Duncan Mac Leod  (Imp USA)

BCC:    Sibaska Lite Up The Stars

Res BCC  / Best Puppy in Group:  Krisaido Make Believe

Res DCC  /  Best Intermediate in Group:  Mikulov Street Shooter  (Nicky Edwards)
Best of Breed - Irish Setter:   Ch Arigh O Maolagain ET

 

 

4 October    Canberra ABKC   Judge:  Mrs EA Norris  -  TAS

Best of Breed: Am Ch Highlander's Duncan Mac Leod  (Imp USA)

BCC:    Sibaska Lite Up The Stars

 

 

3 October   Canberra Non Sporting, Utility & Working Dog Club Inc
Judge:   Mr RS Norris  -  TAS
BCC  /  Best Puppy in Group:  Krisaido Make Believe

2 October     Bribaree Show Society     Judge:   Mrs J Weston  -  ACT
Best of Breed:  Sibaska Starr Struck

BCC / Junior in Group:    Sibaska Lite Up The Stars

1st  -  6 - 12 months Sweepstakes:  Krisaido Make Believe

Res BCC  Puppy in Group:    Krisaido Make Believe
Best of Breed - Irish Setter:   Ch Arigh O Maolagain  ET

Best of Breed - Australian Shepherd:   Keelinga Blue Suede Shoes



1 October     Wagga Wagga Show Society      Judge:  Mrs B Stepkovitch  -  NSW
Best of Breed:  Sibaska Lite Up The Stars

Best Puppy in Group:  Krisaido Make Believe



27 September     Young Show Society              Judge:  Mrs E Gunter  -  NSW
Res BCC  Best Puppy in Group:  Krisaido Make Believe
Best of Breed - Irish Setter:   Ch Arigh O Maolagain  ET

 

 

7 September 2004   -  Adelaide Royal Show  (breed judging)

2nd - Junior Dog:  Mikulov Merlins Magic

1st  -  Puppy Bitch:  Aekanmanuva McKenzie

2nd -  Puppy Bitch:  Krisaido Make Believe

2nd - Junior Bitch:  Sibaska Lite Up The Stars

 

 

5 September 2004  -  Adelaide Royal Show

Parent and Progeny (all breeds)  -  2nd  -  Ch Starscape River Dance ET  + Krisaido Make Believe

Puppy Bitch  (all breeds) Sweepstakes  -  4th  -  Krisaido Make Believe

 

 

18 August 2004  -  Trundle P&A Soc   Judge:  Mr Doug Bowe  (NSW)

BCC / R/U to Best of Breed /  Best Puppy in Group:  Krisaido Make Believe

Best of Breed - Irish Setter:   Ch Arigh O Maolagain

Best of Breed - Australian Shepherd:   Keelinga Blue Suede Shoes

 

 

16 August 2004  -  Tullamore KC   Judge:  Mrs Linda Buckley  (ACT)

BCC / R/U to Best of Breed /  Best Puppy in Group:  Krisaido Make Believe

1st  -  6 - 12 months Sweepstakes:  Krisaido Make Believe

Best of Breed - Irish Setter:   Ch Arigh O Maolagain

Best of Breed - Australian Shepherd:   Keelinga Blue Suede Shoes

 

 

15 August 2004  -  Tullamore KC   Judge:  Dr Glad Cowie  (ACT)

BCC / Best of Breed /  Best Exhibit in Group:  Sibaska Lite Up The Stars

Best Minor Puppy in Group:  Krisaido Make Believe

DCC / Best Open in Group:  Sibaska Starr Struck

1st  -  6 - 12 months Sweepstakes:  Krisaido Make Believe

Best of Breed - Irish Setter:   Ch Arigh O Maolagain

Best of Breed - Australian Shepherd:   Keelinga Blue Suede Shoes

 

 

14 August 2004   -  ACT Ladies KC   Judge:  Mrs Pat Davis  (NSW)

DCC / Best of Breed:  Starscape Lazy River  (AI)

Reserve BCC  /  R/U to Best of Breed  /  Best  Minor Puppy in Group:  Krisaido Make Believe

 

 

1 August 2004  -  Wagga Wagga ABKC   Judge:  Mrs H Cramer  (NSW)

DCC / Best of Breed / Runner Up to Best in Group / Open in Group:  Starscape Lazy River  (AI)

Best Minor Puppy in Group:  Krisaido Make Believe

 

 

31 July 2004  -  Wagga Wagga ABKC   Judge:  Mr B Marquette  (NSW)

Best Minor Puppy in Group:  Krisaido Make Believe

Reserve BCC  /  Best Junior in Group:  Sibaska Lite Up The Stars

 

 

25 July 2004  -  Harden Murrumburrah ABKC   Judge:  Mrs I Glynn  (SA)

DCC / Best of Breed:  Starscape Lazy River  (AI)

Reserve BCC  /  Best Minor Puppy in Group:  Krisaido Make Believe

 

 

24 July 2004  -  Harden Murrumburrah & Dist ABKC   Judge:  Ms L Harris

DCC / Best of Breed / Aust Bred in Group:  Starscape Lazy River  (AI)

 

 

18 July 2004  -  Western Region C Assoc   Judge:  Mr John Birch  (NSW)

Reserve DCC:  Starscape Lazy River  (AI)

Reserve BCC  /  Best Minor Puppy in Group:  Krisaido Make Believe

 

 

17 July 2004  -  NADAC  Judge:  Mrs Sue Dwyer  (ACT)

Novice Jumping:  2nd Place + Qualification:  Ch Mikulov Patches CD AD JD ET

Novice Agility:  2nd Place + Qualification:  Ch Mikulov Patches CD AD JD ET

NADAC   Judge:  Ms Helen Mosslar  (ACT)

Novice Jumping:  2nd Place + Qualification:  Ch Mikulov Patches CD AD JD ET

 

10 July 2004  -  Queanbeyan + District DTC  Obedience Trial  Judge:  Ms Pat Looker  (ACT)

Novice Encouragement Obedience:  First Place:  Eukanmanuva Aroha  (Imp NZ)

 

4 July 2004  -  Belconnen ABKC  Judge: Dr John Montgomery  (ACT)

Reserve Dog CC / Runner Up to Best of Breed: Mikulov Merlins Magic

Puppy in Group:  Mikulov Merlins Magic

 

3 July 2004  -  Belconnen ABKC  Judge: Mrs E Bond  (NSW)

Best of Breed / Runner Up to Best in Group:  Starscape Lazy River  (AI)

Puppy in Group:  Mikulov Merlins Magic

 

20 June 2004  -  Leeton Griffith ABKC    Judge:  Mrs M Cronchey  (Vic)

Best Exhibit in Group / Runner Up to Best in Show:  Ch Starscape Riverdance (AI)

Best of Breed - Irish Setter:   Ch Arigh O Maolagain

 

19 June 2004  -  Leeton Griffith ABKC   Judge:  Miss M Joyce  (Vic)

Bitch CC  (10 points):   Ch Starscape Riverdance (AI)

Puppy in Group:  Mikulov Merlins Magic

 

14 June 2004  -  ACT Ladies KC

Bitch CC  (11 points):  Sibaska Lite Up The Stars

Junior in Group:  Sibaska Lite Up The Stars

Best Puppy in Show:  Mikulov Merlins Magic

Aekanmanuva McKenzie was 2nd in 3 - 6 months Sweepstakes

 

13 June 2004  -  ACT Ladies KC

Arthur won the 6 - 12 months Sweepstakes

 

12 June 2004  -  ACTCA Amenities Show

Best  Baby Puppy in Group: Aekanmanuva McKenzie

 

11 June 2004  -  ACTCA Amenities Show

Best Minor Puppy in Group:  Krisaido Make Believe

 

6 June 2004  -  Yass District Kennel & Training Club

Best of Breed :  Mikulov Merlins Magic

Runner Up to Best of Breed:  Sibaska Starr Struck

Best  Baby Puppy in Show: Aekanmanuva McKenzie

Arthur was 3rd in 6 - 12 months Sweepstakes

 

5 June 2004  -  Yass District Kennel & Training Club

Best of Breed and Best Exhibit in Group:  Sibaska Starr Struck

Runner Up to Best of Breed and Best Puppy in Show:  Mikulov Merlins Magic

Arthur was 2nd in 6 - 12 months Sweepstakes

 

30 May 2004     -    Asian Breeds Dog Club of NSW  Judge:  Mr Paul Wilkes  (WA)

Best of Breed and Runner Up to Best in Show / Open in Show:  Ch Sibertac Highway To Hell  (Parker/Harris)

Best Minor Puppy in Show:  Krisaido Make Believe

BCC:   Ch Starscape Riverdance  (AI)

 

29 May 2004   -    SHC of NSW  Judge:  Mr Ian Rasmussen  (Qld)

Best Minor Puppy in Show:  Krisaido Make Believe

Best Australian Bred in Show:  Ch Sibertac Mistress For Xmas  (Parker/Harris)

Opposite Neuter in Show:  Ch Mikulov Star Trek  ET

 

OBEDIENCE:  Judge:  Margaret Foord  (NSW)
Open -  First  -  Ch Mikulov Patches  CD  AD  JD  ET  FD  FDX  AAD

Novice Encouragement     -  First  -  Eukanmanuva Aroha

                                        -  Third  -  Ch Mikulov Star Trek  ET

 

15 May 2004    -  Temora & District Kennel Club  NSW    Judge:  Mr David Johnson  (SA)

Best Baby Puppy in Show:  Krisaido Make Believe

Best Puppy in Group:  Mikulov Merlins Magic

 

 

2 May 2004  -  Albury and Border K & T Club    Judge:  Dr G Cowie

Best Exhibit in Group / Runner Up to Best in Show:  Ch Starscape Riverdance (AI)

Dog CC and R/U to BOB:  Sibaska Out Of Africa *

         * new Australian Champion  *

 

Best of Breed - Irish Setter -  and winner of  "The Ch Taraglen Plantagenet Sash":   Ch Arigh O Maolagain

 

       

                    Flow                                                           Mulligan

 

11 April 2004   -   Canberra ABKC   Judge:  Mr L Heilmann

Puppy in Show:     Mikulov Merlins Magic

 

9 April 2004   -  ACTCA  Judge:  Mrs W Verco

Puppy in Show:     Mikulov Merlins Magic

 

           

9 April  -  Arthur       Puppy in Show        11 April  -  Arthur  -  Puppy in Show

 

 

27 March 2004    -  Goulburn AP&H Soc   Judge:  Miss B Daines

Minor Puppy in Show:     Mikulov Merlins Magic

 

13 March 2004        -  Belconnen ABKC  Judge:  Mr D Strachan

Best Baby Puppy in Show:  Krisaido Make Believe  (Minerva  -  Flow's baby)

Best of Breed & Minor Puppy in Group:  Mikulov Merlins Magic

 

On the same day we went to the Far South East Kennel Club show as well

Dog Challenge and Minor Puppy in Show was Mikulov Merlins Magic

 

 

13 March  -  Minerva  -  Best Baby Puppy in Show

 

 

2003  RESULTS

 

20 August 2003   -  Peak Hill

Best Exhibit in Group:  Ch Starscape Riverdance (AI)  (Flow)

also Best Australian Bred in Show

Best Baby Puppy in Group:  Mikulov Street Shooter

also 3rd in 3 - 6 months Sweepstakes

Best Intermediate in Group:  Sibaska Out Of Africa

 

   

Flow:  Best Australian Bred in Show

 

 

17 August 2003    -  Nowra

Runner Up to Best Exhibit in Group:  Sibaska Snow Prince ET

2nd in 3 - 6 months Sweepstakes:   Mikulov Street Shooter

BCC:  Mikulov Kabu's Star  (iid)

 

11 August  2003 -  Tullamore

Best Exhibit in Group:  Sibaska Snow Prince ET   (Piper)

also Best Australian Bred in Show

 

 

      

   Piper  -  Best Australian Bred in Show             The Best in Show line up. 

           The Pekingese went BIS

 

 

3 April 2002   -  our guys helped some young ladies do well in Junior Showmanship at the Sydney Royal Easter Show

 

            

       Gromit with Crystal Walker                                       Patch with Kelli Whillock

         1st  7 - under 10 years                                              3rd  10 - 13 years old